Ceny prądu ciągle rosną. Fotowoltaika może uratować nasz portfel
Przewiń do artykułu
Menu

Przy wzrastających cenach prądu warto pomyśleć o montażu na dachu domu jednorodzinnego instalacji fotowoltaicznej. Ten niewymagający praktycznie żadnej obsługi system może wyraźnie odciążyć budżet domowy i skutecznie zredukować rachunki za energię elektryczną. Ile możemy na nim zaoszczędzić?

Zanim przedstawimy wam opłacalność korzystania z instalacji PV warto na początku zaznaczyć, iż nie emituje ona wcale do atmosfery dwutlenku węgla (CO2) odpowiedzialnego za ocieplanie się klimatu. To dzisiaj sprawa nie tylko naukowców, ale każdego z nas i przyszłych pokoleń. Trzeba o tym pamiętać podejmując decyzję w sprawie fotowoltaiki.

Do ogromnych zalet systemu należy także i to, że:

 • może on pracować wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej;
 • panele PV produkują energię także w pochmurne dni bez słońca, a więc np. w zimie;
 • żywotność systemu obliczana jest na 25-30 lat;
 • cena modułów fotowoltaicznych systematycznie spada;
 • wydajność ogniw stale rośnie;
 • całość instalacji jest bezobsługowa, nie wymaga ingerencji (poza nielicznymi wyjątkami, np. silne opady śniegu, oblodzenie paneli) ze strony użytkownika.

O możliwościach magazynowania energii z systemów fotowoltaicznych – wspaniałym rozwiązaniu np. w przypadku awarii dostaw prądu - pisaliśmy tutaj: Gorące lato i problemy z energią i tutaj: Przydomowe magazyny energii czy net-metering?


Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznie?

To pytanie często stawiają nasi Czytelnicy. Odpowiadamy – tak, w Polsce jest wystarczająco wysokie nasłonecznienie (porównywalne z Niemcami – liderem w technologiach odnawialnej energii, w tym fotowoltaice), ażeby budowa instalacji PV na dachu domu jednorodzinnego miała sens.

Poniżej przedstawiamy uśrednione dane w przeliczeniu na mkw powierzchni, dotyczące ilości energii słonecznej docierającej dziennie do powierzchni Ziemi na obszarze Polski:

Źródło: www.planergia.pl


W Polsce średnia roczna ilość promieniowania słonecznego, padającego na płaszczyznę ziemi, wynosi około 1000 kWh/m2, ale trzeba pamiętać, że poszczególne regiony kraju są zróżnicowane pod tym względem.

W uprzywilejowanej pozycji znajduje się południowa część województwa lubelskiego, w którym nasłonecznienie wynosi około 1050 kWh/m2/rok. Z kolei najsłabsze warunki nasłonecznienia, tj. poniżej 1000 kWh/m2/rok, występują na północy kraju, w centralnej części województwa śląskiego, południowej części województwa dolnośląskiego, południowej części Podkarpacia. W centralnej Polsce nasłonecznienie waha się między 1022 kWh/m2/rok a 1048 kWh/m2/rok.

Doskonałe warunki dla instalacji PV są na Lubelszczyźnie, co sprzyja wysokiej efektywności systemów. Natomiast w okolicy Katowic czy w Krakowie wydajność elektrowni fotowoltaicznych jest znacznie mniejsza z powodu położenia geograficznego, ale także wysokiego zanieczyszczenie powietrza.


Kowalscy inwestują w domową elektrownię

A teraz konkretnie. Spójrzmy na rodzinę Kowalskich, która zużywa w ciągu roku 4500 kWh energii elektrycznej i postanowiła zainwestować w system fotowoltaiczny o mocy 3 kWp.

Średnioroczny uzysk z instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,0kWp wynosi około 2980 kWh. Kowalscy z tej wartości energii zużyją na własne potrzeby około 20 proc. czyli 596 kWh. Dodajmy, ich autokonsumpcja wzrośnie, jeśli zaczną korzystać z większej ilości urządzeń zasilanych prądem.

Pozostałą część wytworzonej przez instalację energii (2384 kWh) Kowalscy odprowadzą do sieci, ale – zgodnie z zapisami Ustawy o OZE – będą mogli odebrać z sieci jedynie 80 proc. tego, co oddali. Będzie to więc 1907,2 kWh. Średniorocznie instalacja tej rodziny pozwoli zaoszczędzić 2503,2 kWh (596 kWh zużyte od razu i 1907,2 kWh odebrane z sieci). W ciągu roku instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp pokryje Kowalskim 55,6 proc. ich rocznego zapotrzebowania na energię.

Zaoszczędzone 2503,2 kWh (dla łatwiejszego rachunku – 2503 kWh) to roczna oszczędność 1501,8 zł (założony koszt 1kWh - 60 gr). Koszt instalacji 3 kWp to około 16000 – 18000 zł. Inwestycja finansowana ze środków własnych Kowalskich zwróci się po około 10 latach.

Jeśli jednak rodzina uzyskałaby dotację 40 proc. (np. z gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji) – koszt instalacji, który musimy ponieść z własnych środków, spada wówczas do 9600 zł, a okres zwrotu z inwestycji skraca się do nieco ponad 6 lat. Dotacja na poziomie 85 proc. wartości netto instalacji sprawia, że wkład własny spada wtedy do około 2500 zł.

Załóżmy, że podatek VAT od całej instalacji pozostaje kosztem Kowalskich, gdyż gmina, w której mieszkają, nie umożliwia jego odzyskania (w przypadku instalacji dachowej stawka podatku VAT to 8 proc.), a więc koszt dodatkowy Kowalskich ze względu na ten podatek to 1185,19 zł.

Jeżeli dodamy 15 proc. wkład własny, a więc 2500 zł i koszt podatku VAT – 1185,19 zł, koszt całkowity po stronie Kowalskich wyniesie 3685,19 zł, a więc okres zwrotu z ich instalacji PV ulega skróceniu do około 3 lat.

Warto w tym miejscu zauważyć, że gospodarstwa jednorodzinne montują instalacje fotowoltaiczne o mocy najczęściej nieprzekraczającej 10 kWp, u Kowalskich to tylko 1/3 tej wartości. Im wyższa moc, tym więcej modułów PV i oprzyrządowania, a więc wyższy koszt całości. Przyjmuje się, że średnio zwrot z inwestycji następuje po 8-12 latach.

Przedstawiliśmy uproszczoną analizę, która nie uwzględnia wszystkich kosztów (np. kapitału, czy wskaźnika dyskonta), ale także, co chyba najważniejsze, wzrostu cen energii, bo go nie znamy. Bez ryzyka można jednak założyć, że cena ta będzie rosła. Wzrost ceny energii należy ulokować po stronie zysków z instalacji fotowoltaicznej płynących do użytkownika, bo na prąd wyda on po prostu mniej.

Więcej o panelach PV i całych zbudowanych z nich systemach pisaliśmy w tekście: Zanim zdecydujesz. Co należy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?


Uważaj na wybór firmy

Nawet najlepsze moduły fotowoltaiczne i najlepiej zaprojektowany system nie przyniesie spodziewanych korzyści, jeśli popełnimy błędy przy wyborze firmy realizującej inwestycję.

Jak wybrać firmę, żeby się nie naciąć?

 • Porównaj ze sobą co najmniej trzy oferty, nigdy nie poprzestawaj na pierwszej, którą znalazłeś.
 • Czy wykonawca przed przedstawieniem oferty sprawdził twój dach, ewentualne strefy cienia, nasłonecznienie okolicy, czy czytelnie wszystko ci wyjaśnił?
 • Upewnij się, że znasz całą kwotę inwestycji, a więc wartość brutto, bo firmy często pomijają w ofertach podatek VAT, a w przypadku systemu PV podnosi on koszt o 8 proc.
 • Sprawdź, czy firma oferuje doroczny serwis kontrolny i ile to kosztuje.
 • Poznaj różnice między rodzajami ogniw, bo każde z nich ma inną sprawność.
 • Dowiedz się szczegółów w sprawie terminu i warunków gwarancji na instalację.
 • Sprawdź, czy firma sprzedająca i montująca systemu PV ma certyfikaty potwierdzające jej fachowość oraz jak długo istnieje na rynku.

O tym, jak wybrać z głową moduły fotowoltaiczne (cena nie jest i nie powinna być jedynym wyznacznikiem!) pisaliśmy w tym artykule: Fotowoltaika – cena to nie wszystko. Jak wybrać najlepiej? 

Ewa Grochowska

Źródła:

Grafika:


 

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl